Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

2005-2006

SPOLOČENSKÁ RUBRIKA

 
V roku 2006 sa narodili:
Daniel  Ondráš                                                       Lenka  Krajčová
Denis  Daranský                                                    Alica  Niková
Alexandra  Honeková                                            Martin  Filko   
Jakub  Kutiš                                                           Lukas  Seleš
Viktor  Vacho
 
V roku 2006 zomreli:
Pavlína  Kachlárová                                             Ján  Mokráň
Oľga  Kobydová                                                  Ján  Richtarech
Rudolf  Pichler                                                      Rudolf  Kopriva
Jozef  Maťokár                                                     Magdaléna  Pichlerová
Eva  Jamrichová                                                  Vojtech  Illéš
Aladár  Scheer                                                     Hedviga  Kyselicová
Gertrúda  Striežencová                                       Mária  Kardianová
Ján  Laca                                                             Igor  Paška
Viola  Pavlíková                                                   Pavol  Kružliak
Emília  Zaťková                                                    Oľga  Čačková
Mária Klamárová                                                  Ľudovít  Jandák
 
V roku 2006 uzavreli manželstvo:
Sylvia Mokráňová  a  Róbert Vacho                     Dana  Zaťková  a  Tibor  Petrák
Silvia Pašková  a  Ján Vondra                              Jana  Kovaľová  a Michal  Minárik
Ing. Zuzana Páleníková  a  Ing. Viktor Murín         Mária  Kovaľová  a Jozef  Omachel

 

Krátke správy

 rok 2006
 DECEMBR :
Stretnutie s Mikulášom - OcÚ, ZUŠ 3.12.
Návšteva predškolákov v školskom klube
Mikulášske večierky v MŠ a ZŠ
Vítanie detí
Zhotovovanie vianočných dekorácií – JDS, organizácie
Vianočný koncert – ZUŠ
Vianočná akadémia – ZŠ 21.12.
Divadelné predstavenie pre žiakov ZŠ 22.12.
Silvestrovské posedenie pri hudbe
NOVEMBER :
Duševné zdravie – prednáška - JDS
Pletenie výrobkov z prútia - MO MS, ZŠ
Detská diskotéka ku Dňu študentstva – organizácie 16.11.
Katarínska zábava – TJ Štart Svinná 25.11.
OKTÓBER :
Mesiac úcty k starším – posedenie – JDS, ZŠ, OcÚ 20.10.
Rok Karola Kuzmányho – 200. výročie narodenia – relácia – MO MS
Rok Ľudovíta Štúra – zájazd Uhrovec – MO MS
Návšteva najstaršej občianky našej obce – MO MS
Zber papiera v škole
Predaj a ochutnávka medu – JDS
SEPTEMBER :
Vítanie prvákov, OcÚ, ZŠ 4.9.
Výstava ovocia a zeleniny + otvorená pamätná izba – všetky organizácie 30.9. - 2.10.
Divadelné predstavenie pre deti, ZŠ, OcÚ 28.9.
Turistika, zber liečivých rastlín – JDS
AUGUST :
Deň Matice – rozhlasová relácia 4.8.
Položenie venca – SNP + rozhlasová relácia OcÚ 30.8.
Detská diskotéka na ukončenie prázdnin – organizácie
Opekanie v prírode, hry, poznávací zájazd – JDS
JÚL :
Relácia Cyril a Metod, OcÚ 4.7.
Opekanie v prírode a zber liečivých rastlín – JDS, organizácie
Pohárová súťaž požiarnych družstiev – 18. ročník DHZ 30.7. 
 
 
MLADÍ KRÍŽOVKÁRI SA STRETLI VO SVINNEJ
12.05.2006
Obecný úrad vo Svinnej zorganizoval v dňoch 11. - 12. mája 2006 dvojdňový krížovkársky turnaj v riešení krížoviek, hádaniek, osemsmeroviek a logických úloh. Tradícia tohto podujatia siaha do roku 1999, kedy sa uskutočnil prvý ročník, a kde sa žiaci 6. - 9. ročníka miestnej základnej školy trápili (či spríjemňovali si deň) s úlohami "duševného športu". Po štyroch rokoch odmlčania sa, kedy sa v širokom okolí (a zrejme ani v celej Slovenskej republike, aspoň o tom nie je informácia) nič podobné v danej oblasti neuskutočnilo, rozhodol sa svinniansky obecný úrad oživiť tradíciu spríjemnenia jedného predpoludnia deťom a zorganizoval 2. ročník podobného podujatia, počas ktorého si deti z miestnej základnej školy zalúštili a tí najlepší odišli aj s cenami. V tejto chvíli bolo rozhodnutie organizátora jednoznačné - udržať tradíciu podujatia v pravidelnom cykle a podobný, či skôr rovnaký turnaj, organizovať každoročne. Pravda, každoročne viac-menej s inou personálnou účasťou, pretože žiaci, v tomto prípade súťažiaci, sa v určitom cykle obmieňajú.
Tak či onak, myšlienka sa ujala a keďže organizátori nechceli ustrnúť na určitom bode, rozhodli sa tento rok zorganizovať nielen miestny ale aj oblastný turnaj v riešení vyššie uvedených úloh. Aj vďaka finančnej a osobnej podpore Slovenského zväzu hádankárov a krížovkárov (SZHaK), čo dokumentovala aj osobná účasť a prispenie cenami i slovnými radami samotného predsedu SZHaK Jána Farkaša, či majstra Slovenskej republiky a deviateho v poradí na Majstrovstvách sveta v riešení logických úloh Štefana Gašpara z Púchova, sa dvojdňové podujatie vo Svinnej vydarilo. A ako to všetko skončilo?
Počas prvého z dvoch uvedených dní riešilo 40 žiakov Základnej školy (ZŠ) Svinná, rozdelených do dvoch kategórií (prvá ročník 6.- 7., druhá ročník 8. - 9.), krížovky, osemsmerovky a logické úlohy z autorskej dielne Jozefa Páleníka (autor prác pre oba dni) a najlepší piati postúpili do oblastného kola, ktoré sa uskutočnilo, podobne ako v prvý deň, v spoločenskej sále kultúrneho domu vo Svinnej. Tu už k "domácim", ktorých reprezentovali deti nielen zo Svinnej ale aj z Veľkej Hradnej a Malej Hradnej, pribudli žiaci ďalších piatich ZŠ (škoda, že na poslednú chvíľu odriekli účasť reprezentanti ZŠ Zemianske Kostoľany v okrese Prievidza) a do boja so zašifrovanými políčkami a vetami sa pustilo 53 súťažiacich zo ZŠ Hodžova Trenčín, ZŠ Duklianska Bánovce nad Bebravou, ale aj z Motešíc, Bobota, Petrovej Lehoty (reprezentanti ZŠ Motešice), Trenčianskej Turnej, Mníchovej Lehoty, Hámrov (ZŠ Trenčianska Turná), Trenčianskeho Jastrabia, Dubodiela a Trenčianskych Mitíc (ZŠ Trenč. Jastrabie). Krížovky a ďalšie úlohy možno niektoré deti potešili, iné potrápili, ale napokon, takmer s pravým poludním nastalo rozuzlenie. Galéria najlepších má nasledovnú podobu: Ročník 6. - 7. (krížovky): 1. Simona Pikuláková (ZŠ Bánovce n. B.), 2. Denisa Kytová (ZŠ Svinná), 3. Jakub Koreň, 4. Jakub Valko (obaja ZŠ Tr. Jastrabie), 5. Jakub Gallo (ZŠ Svinná).
Ročník 6. - 7. (osemsmerovka + hlavolamy): 1. Jakub Koreň, 2. Denisa Kytová, 3. Simona Pikuláková, 4. Tomáš Masár (ZŠ Svinná), 5. Nina Varhaníková (ZŠ Bánovce n. B.).
Najuniverzálnejším riešiteľom (krížovky + osemsmerovky + hlavolamy) sa stala Simona Pikuláková. Ročník 8. - 9. (krížovky): 1. Michal Valko (ZŠ Tr. Jastrabie), 2. Martin Lobotka, 3. Lucia Valachová, 4. Lenka Láslopová, 5. Petra Mináriková (všetci ZŠ Svinná).
Ročník 8. - 9. (osemsmerovky + hlavolamy): l. Jarmila Ďuráková (ZŠ Bánovce n. B.), 2. Lucia Valachová, 3. Lenka Láslopová (obe ZŠ Svinná), 4. Lucia Kuliffayová (ZŠ Bánovce n. B.), 5. Ivona Kováčová (ZŠ Tr. Turná). Najuniverzálnejším riešiteľom sa stala Lucia Valachová.
Pohár pre najlepšiu základnú školu (hodnotenie oboch kategórii) prevzala z rúk starostky obce Svinná Ing. Anny Sýkorovej riaditeľka ZŠ Svinná Mgr. Mária Kollárová (koeficient najlepších umiestnení 23). Ďalšie poradie: 2. ZŠ Bánovce n. Bebravou (16), 3. ZŠ Tr. Jastrabie (15).
Dodatkovou úlohou riešiteľského predpoludnia bolo skladanie puzzle, ktoré pre súťažiacich pripravili členovia SZHaK J. Farkaš s Š. Gašpar. Súťažiaci (ktorí zápolili postupne s rovesníkmi z ročníka), museli prejsť sitom kvalifikácie, až sa vyprofilovalo finále a nadväzne poradie víťazov - 6. ročník Tomáš Masár (ZŠ Svinná), 7. ročník Samuel Ježík (ZŠ Tr. Jastrabie), 8. ročník Lucia Bučková (ZŠ Motešice), 9. ročník Martina Svatíková (ZŠ Tr. Turná).
Obecný úrad Svinná ako organizátor tohto, nie všedného podujatia, plánuje uskutočniť aj malý jubilejný (piaty) ročník, opäť dvojdňový a opäť s účasťou okolitých základných škôl (druhý deň), tentoraz už s určite väčšou účasťou, čiže s väčším počtom škôl. Májový termín zostane zrejme zachovaný.

(pál)

Hasiči bilancovali
10.01.2006
Na výročnom valnom zhromaždení sa začiatkom januára zišli aj členovia Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Svinná, aby zhodnotili uplynulý dvetisícipiaty kalendárny a 121. rok svojej existencie. Hasiči sú najstaršou a najpočetnejšou organizáciou v obci (v súčasnosti registrujú 145 členov) a ich činnosť je už desaťročia nielen bohatá, ale aj úspešná. Podľa správy predsedu DHZ Eduarda Hertla, nie inak to bolo aj v minulom roku.
Začiatkom januára sa štyria členovia zúčastnili bilancovania moravských hasičov v družobnej organizácii Kunovice, s ktorou už 17 rokov udržujú čulé priateľské vzťahy. Za rieku Moravu cestovali ešte raz, v marci, kedy sa traja členovia zúčastnili okresnej konferencie Svazu hasiču Čech, Moravy a Slezka vo Vlčnove. Vo Svinnej sa zasa stretlo 18 zástupcov organizácii, ktoré sa zapojili do moravsko-slovenskej hasičskej ligy v hasičskom športe.
Množstvo brigádnických hodín odpracovala skupina najaktívnejších členov pri úprave okolia hasičskej zbrojnice, úprave areálu telovýchovnej jednoty, príprave vozidiel na technickú kontrolu, pri zbere kukurice a podobne. V júli postihla obec veterná smršť a hasiči pomáhali pri odstraňovaní spadnutých stromov a poškodenej strechy kultúrneho domu. O mesiac neskôr vykonávali aj „svoju“ činnosť – hasili požiar slamy v slamníku. Obsiahlou náplňou činnosti je účasť na rôznych pohárových súťažiach a previerkach pripravenosti v hasičskom športe. V uplynulom roku sa svinnianski hasiči zúčastnili na 24 súťažiach a získali tri razy prvé miesto, dva razy boli druhí a štyri razy skončili na treťom mieste. Niektoré súťaže boli zaradené do Trenčianskej hasičskej ligy, v ktorej sa napokon stali celkovým víťazom a tiež do Slovensko-moravskej hasičskej ligy, kde skončili na 9. mieste. Senzačné prvenstvo dosiahli najmä v Kunoviciach, kde v mimoriadne silnej a vyrovnanej konkurencii, najmä českých družstiev, dokázali z doterajšieho počtu štartov (a bolo ich 17) prvý raz zvíťaziť.
Osobitnou kapitolou je Pohár VD Nitratex, ktorý svinnianski hasiči pripravili tradične v lete a tradične na vysokej úrovni. Minuloročného 17. ročníka sa zúčastnilo 36 hasičských kolektívov, ktoré absolvovali jeden požiarny útok. Poradie v kategórii mužov: 1. Lednické Rovne – čas 15,22 s, 2. Svinná – 15,51 s, 3. Bylnice (ČR) – 15,88 s, 4. Lehota pod Vtáčnikom – 15,91 s, 5. Zbora – 16,14 s. Poradie v kategórii žien: 1. Podlužany – čas 19,86 s, 2. Streženice – 22,99 s, 3. Pečeňany – 37,51 s, 4. Bylnice – 47,15 s, 5. Veľká Hradná – 48,01 s. Zahanbiť sa nedali ani mladí hasiči vedení Rudolfom Brožekom – v okresnom kole v Omšení obsadili 1. miesto. Spomínané výsledky dosahujú aj zásluhou kvalitnej a starostlivo udržiavanej techniky, výstroje i výzbroje, na čom má zásluhu nielen veliteľ Miroslav Panáček, niekoľko zanietených nadšencov, ale najmä strojník Jozef Filko. Pri sumarizovaní činnosti hasičov nemožno zabudnúť ani na tradičné pochovávanie basy s neodmysliteľným delením fašiangovej kravy, ktoré už desaťročia vykonáva tradičný „fašiangový mäsiar“, veliteľ organizácie Miroslav Panáček (mimochodom, veliteľa vykonáva už neuveriteľných 43 rokov). Pochovávaniu basy predchádzal rovnako tradičný sprievod masiek obcou. Pravidelnými sú aj asistencie hasičov pri cirkevných akciách (Vzkriesenie, eucharistický sprievod na Božie telo, vlani aj birmovka).
Hasiči vo Svinnej sa dôstojne rozlúčili aj so zomrelými členmi (vlani boli 2), nezabúdajú ani na aktívnych jubilantov, koncom roka navštívili aj starších členov, ktorí zo zdravotných dôvodov už nemôžu opustiť svoje domovy. Nuž, činnosť nadmieru bohatá a zaiste nebude iná ani v tomto kalendárnom roku, čo naznačil aj plán hlavných úloh, ktorý popri množstve informácii tiež zaznel na rokovaní.
(pál)

Zbierka hračiek
09.01.2006
Obecný úrad vo Svinnej zorganizoval zbierku detských hračiek, ktoré mohli občania, namiesto do odpadu, dať na charitatívne účely. Na prvý pohľad nepotrebné hračky, s ktorými sa už (väčšinou odrastené) deti nehrávajú, no sú ešte zachovalé, sa v priebehu niekoľkých dní zhromažďovali a napokon sa ich nazberalo do piatich plastových vriec. Určite potešia malé i väčšie deti v Detskom domove vo Veľkých Uherciach (okr. Partizánske), ktorý sa stal ich cieľovou stanicou.
(pál)

Na 24 stranách
06.01.2006
Obecný úrad potešil tesne pred Vianocami obyvateľov obce novým číslom občasníka „Sviňan“, ktorý bol tentoraz rozsahom i obsahom nezvyklo bohatý. Na 24 stranách si mohli občania prečítať informácie zo základnej školy, materskej školy, ZUŠ, svoju činnosť v roku 2005 mapovali jednotlivé organizácie (hasiči, športovci, dôchodcovia, Matica slovenská, rybári a pod.), obsažný bol prehľad uskutočnených kultúrnych podujatí, nechýbali ani informácie o zaujímavých akciách počas roka. Z pera starostky Ing. Anny Sýkorovej sa dozvedeli aj o hospodárení obecného úradu, fundované bolo aj jej vysvetlenie súčasnej najhorúcejšej témy – sťahovania materskej školy.
Dôležitým materiálom bola aj informácia ohľadom platenia hrobových miest a následná výzva na realizáciu platby pre tých, ktorí tak ešte neurobili. Obsah spestrili ukážky tvorby „domácich“ literátov Jozefa Páleníka (povesť) a Jána Maršálka (básne), ktorí v roku 2005 zvíťazili vo svojich kategóriách na celoslovenskej literárnej súťaži v Trnave.
(pál)

Divadelné predstavenie
03.01.2006
Ochotníci vo Svinnej nacvičili a vo vianočnom čase odohrali divadelnú jednoaktovku v štyroch častiach s názvom „Čarovné Petríkove Vianoce.“ Pôvodnú poviedku pátra Jozefa Braneckého o Petrovi Kremnickom do divadelnej podoby dramaticky upravil Ľudovít Kyselica (v spolupráci s Máriou Búbelovou), ktorý súčasne stvárnil postavu pátra jezuitov. Okrem neho sa v hre predstavili nielen ďalší dospelí ochotníci z obce, ale aj mladí herci – žiaci základnej školy. Predstavenie spestrili a obohatili vianočné koledy a vinše. Hru režijne naštudovala Anna Čapistráková. Na záver si diváci v zaplnenej sále kultúrneho domu, medzi ktorými nechýbal správca farnosti Jozef Šafár, spolu s účinkujúcimi zaspievali Tichú noc.
(pál)

Vianočné variácie
02.01.2006
Základná umelecká škola (ZUŠ) vo Svinnej pripravila počas vianočných sviatkov pásmo hudby, tanca a piesní pod názvom „Vianočné variácie.“ Diváci sa mohli pobaviť pri veselých piesňach či tancoch žiakov tanečného odboru ZUŠ, vypočuť si melódie v podaní žiakov hudobného odboru a napokon konštatovať, že nielen koledy vedia vykúzliť čaro Vianoc.
(pál)

Rok 2005
Hudobno-slovné pásmo
28.12.2005
Hudobno-slovným pásmom o narodení Ježiša Krista sa divákom vo Svinnej predstavili mladí účinkujúci z trenčianskeho sídliska Juh. Väčšina z asi troch desiatok účinkujúcich bola zo združenia eRko a spoločne s ostatnými svojimi rovesníkmi hudbou, spevom a výstižnými dialógmi priblížili prítomným občanom udalosť spred viac než dvoch tisícročí, kedy sa v Betleheme narodil Ježiš Kristus.
(pál)

Stretnutie s Mikulášom
07.12.2005
Kultúrna komisia pri Obecnom úrade vo Svinnej pripravila pre deti s trvalým pobytom v obci stretnutie s Mikulášom. V predvečer sviatku prišli najskôr anjel s čertom a tancom i spevom piesne "Zajtra príde Mikuláš" prizvali hlavnú postavu podujatia - samotného Mikuláša. Pretože podujatie sa stretlo s veľkým záujom, prítomné deti pristupovali po skupinkách k Mikulášovi, podľa chuti a vôle mu povedali básničku, zaspievali či zatancovali a on ich za to odmenil darčekom. Hanblivejšie deti pomáhal k Mikulášovi nosiť čert vo vreci a ich smiech či občas aj plač boli prirodzenou reakciou na dianie v spoločenskej sále kultúrneho domu. Napokon však všetci odchádzali spokojní a v pohode.
(pál)

Kurz pletenie košov
05.12.2005
Miestny odbor Matice slovenskej a Jednota dôchodcov vo Svinnej pripravili pre občanov kurz pletenia košov z vŕbového prútia. Košikár Gabriel Malinovský najskôr názorne a prakticky predviedol prítomným, najmä mužom (nechýbali však ani zástupkyne žien), ako sa pletie dno koša. Následne im ukázal pripojenie hornej časti a postup pri samotnom zapletaní vŕbových prútov. Dôraz kládol najmä na horný lem, tzv. particu, ktorá je veľmi dôležitá nielen z hľadiska funkčnosti a pevnosti, ale aj z estetického hľadiska. Nuž a ak má byť kôš pri nesení vyvážený, osadenie rukoväte sa už začína približovať fyzikálnym vedám. Na záver G. Malinovský ubezpečil prítomných, že ak sami budú skúšať upliesť kôš a nebudú vedieť v určitej fáze pokračovať, rád im poradí aj individuálne.
(pál)

Október úcty
10.11.2005
Svinná - Október, mesiac úcty k starším si pripomenuli aj vo Svinnej viacerými akciami. Kultúrna komisia pri obecnom úrade pripravila slávnostnú akadémiu, na ktorej so svojim programom tematicky zameraným na staršiu generáciu, vystúpili žiaci základnej školy a miestnej pobočky základnej umeleckej školy.
Novovzniknutá základná organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska, ktorá si onedlho pripomenie prvý rok svojej existencie, zasa pripravila posedenie pri hudbe s početnou účasťou skôr narodených občanov. Reláciu zameranú k spomínanej téme pripravil a v miestnom rozhlase odvysielal obecný úrad. Jeho predstavitelia navštívili najstaršiu občianku obce 96 ročnú Hedvigu Cimprichovú a pobesedovali s ňou.
( pál )

 


 

Vianočné variácie 2005

Tanečnice

Tanečnice
Autor: Jozef Illa

Tanečnice

Tanečnice
Autor: Jozef Illa

Tanečnice

Tanečnice
Autor: Jozef Illa

Tanečnice

Tanečnice
Autor: Jozef Illa


 
 
Flautistky

Flautistky
Autor: Jozef Illa

Flautisti

Flautisti
Autor: Jozef Illa

Tanečníci

Tanečníci
Autor: Jozef Illa

Tanečníci

Tanečníci
Autor: Jozef Illa


 
 
Tanečnice

Tanečnice
Autor: Jozef Illa

Tanečnice

Tanečnice
Autor: Jozef Illa

Tanečnice

Tanečnice
Autor: Jozef Illa

Vianočné piesne

Vianočné piesne
Autor: Jozef Illa


 
 

 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka