Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Bylinky pre celú rodinu

Prednáška o bylinkách

       bylinkyKeď človeka niečo bolí, častokrát siahne po rôznych tabletkách, či preparátoch od lekára, alebo z lekárne. Akosi zabúdame na skutočnosť, že človek „vyšiel“ z lona prírody a príroda mu svojimi darmi môže pomôcť. Namiesto antibiotík z lekárne, je určite lepšie siahnuť po prírodných antibiotikách, ktoré obsahuje celý rad byliniek. Aby sa človek fundovane mohol zorientovať vo veľkom množstve „ liečiviek“, pozvali sme -  už po druhý krát - do našej obce bylinkárku, pani Annu Kopáčovú z Vrbového.

       Počas dvoch hodín mali účastníci možnosť dozvedieť sa množstvo informácií o bylinkách známych i menej známych.  Pani bylinkárka formou prednášky a zároveň besedy uspokojovala zvedavé otázky účastníkov. Páčil sa nám hlavne spôsob prednášky, ktorá bola asi v takomto štýle – bola uvedená choroba, napríklad migréna – a ku nej boli priradené bylinky, ktoré ju dokážu zastaviť, prípadne úplne vyliečiť. Taktiež sme sa dozvedeli, ako treba sušiť niektoré druhy byliniek, v akom pomere miešať čaje, aké druhy bylín miešať, vyrábať rôzne sirupy,  maceráty, spôsob dávkovania výluhov a pod.  Nezabudla taktiež upozorniť, že všetkého veľa škodí, čiže ani jednotlivé druhy čajov nie je dobré dlhodobo piť, treba ich maximálne po 6 týždňoch obmieňať. Zároveň upozornila, že všetko sa samozrejme nedá liečiť bylinkami, treba užívať aj lieky, ale všetko s mierou. Priniesla aj niekoľko druhov čerstvých bylín, na ktorých sme si mohli overiť svoje schopnosti a určiť, či ich vôbec poznáme a na čo slúžia. Bolo to veľmi zaujímavé. Odpovedala účastníkom aj na konkrétne otázky ohľadom chorôb, ktoré trápia ich samých, alebo niekoho z blízkych. Tí smelší sa pýtali, ostatní pozorne počúvali a nasávali vedomosti – každý si bral pre seba to, čo potreboval.  Častokrát sa možno aj zbytočne nalievame čajmi, ani nevieme prečo. Zarazila ma skutočnosť, že pani Anka veľmi čaje nepije. Pri rozhovore pred samotnou prednáškou mi prezradila, že čaj pije až vtedy, keď niečo na ňu „lezie „a necíti sa dobre, alebo keď je sychravé počasie a treba organizmus zahriať aj zvnútra. Najlepším nápojom pre ňu je čistá, alebo sirupová voda. Takže takto.

       Po všetkom, čo nám príroda núka ku zlepšeniu nášho zdravia, treba len napriahnuť ruku a vedieť dary prírody vhodne  využiť.

       V týchto dňoch by mala pani Kopáčová uviesť na knižný trh svoje diel – knihu o liečivých bylinkách, ktorú o nich napísala. 

 

                                                                                                                        Agnesa Kováčová

                                                                                                                           referent kultúry


 

dnes je: 24.9.2019

meniny má: Ľuboš, Ľubor

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka