Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Co v kostole mame, alebo nemame?

Čo kostol skrýva...

Ako iste viete, náš kostol slávi v budúcom roku krásne okrúhle výročie. Či už do kostola chodíme alebo nechodíme, všetkým asi záleží na tom ako vyzerá. Nechcem aby tieto slová vyzneli, že okrasa okien je viac ako oprava strechy. To nie. Som max. podporovateľ novej strechy.
Úprava okien, ktorú tu predstavujeme, nie je okamžitou záležitosťou. Je to iba alternatíva ako by sa mohli riešiť úpravy okien vitrážami, za podstatne nižších výdavkov než  zhotovené vitráže za oltárom kostola.
Fóliové vitráže zakúpil a nainštaloval páni Eduard a Ján Baco zo Svinnej. Po dohode  so správcom našej farnosti, pánom farárom Mgr. Šafárom, sme fólie nalepili do sakristií.
K listu prikladám fotky uvedených vitráži. Pri pohľade na ne môžete objaviť drobné chybičky. Tie sme spôsobili nechtiac našou neskúsenosťou.
Cena takejto fóliovej úpravy okna je cca 55 Eur + DPH. Je to zlomok sklenenej. Je pravda, že má obmedzenú životnosť, no desať rokov vydrží min. a za ten čas si môžeme, pri dobrej finančnej situácií našporiť na originály.
Druhou stránkou je ich vzhľad. Vitráže sa začali používať v období gotiky. Náš kostol je postavený ako pseudogotický. Je postavený v štýle gotiky, no v inom období a z iných materiálov.
Osobne si myslím, že viac sa do neho hodia motívy aké sú na fóliach v sakristií ako sklenené vitráže od pána Arch.Kotoučka.
Na záver by som Vás rád vyzval na návštevu sakristií, aby ste aj vy mohli posúdiť čo kostol skrýva.

 

Ing. Jozef Illa


 

Okná kostola

Okná

Ľavá strana
Autor: Jozef Illa

Okná

Ľavá strana
Autor: Jozef Illa

Okná

Ľavá strana-hra tieňov
Autor: Jozef Illa

Okná

Návrh
Autor: Jozef Illa


 
 
Okná

Pravá strana
Autor: Jozef Illa

Okná

Za oltárom
Autor: Jozef Illa

Okná

Za oltárom
Autor: Jozef Illa


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka