Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Drunken Monkeys

Milí spoluobčania, možno si myslíte, že mládež v našej obci sa o nič nezaujíma, že stále len vysedáva v krčmách...

   Dovoľte, aby som Vás vyviedol z omylu. V našej obci existuje skupina mladých ľudí, ktorá sa snaží rozumne využiť svoj voľný čas. Hovoríme si Drunken Monkeys (Dranken mankis), trénujeme 2 športy Breakdance a Le Parkour.

   Ako prvé vám predstavím Breakdance. Je to druh tanca, ktorý je obohatený o rôzne akrobatické prvky (napr. saltá, premety, stojky na hlave, na ruke, točenie na hlave, chrbte ...). Ja s Martinom Masárom a Andreou Kyselicovou sme chodili na breakdance do Trenčína. Bol však problém s cestovaním a časom a preto sme museli prestať. Keďže nám to chýbalo, rozhodli sme sa trénovať vo Svinnej. Na začiatku sme boli 3, no v súčasnosti je nás okolo 13. Vždy prišiel niekto, kto sa chcel pridať a my sme nikomu nebránili. Naši členovia majú vek od 11 do 19 rokov a sú nimi: Peter „Jamal“ Kováč, Martin Masár, Aďa Kyselicová, Fero Rychtárech, Michal „Dolár“ Kollár, Maťo „Cent“ Kollár, Dodo Furdan, Kačena Vavrová, Maca Michlíková, Róbert „Fico“ Pelech, Jakub Krajčík, Marek Čapistrák a Denis Dylík.

   Teraz vám predstavím Le Parkour (umenie pohybu). Je to mestský šport, ktorý sa rozvinul vo Francúzsku. Hlavným predstaviteľom je David Belle. Je to v podstate návrat do detských čias. Určite aj vy, keď ste boli malí, tak ste behali po vonku a liezli po stromoch, preliezačkách, preskakovali múriky a zábradlia...

   Podstatou Parkoura je, že si vezmete mapu mesta, nakreslíte si 2 body, spojíte ich čiarou, ktorá vedie cez budovy, múriky, stromy. A potom už len bežíte, preskakujete, preliezate a robíte saltá. To je však až po dlhoročných skúsenostiach a tréningu. My postupujeme pekne pomaly, od základov. Na tréningoch skáčeme cez kozy, po schodoch lezieme po lanách a pod. Menej skúsení  sa učia stojky, kotúle, udržanie rovnováhy, my skúsenejší robíme premety, saltá, skoky na trampolíne. Učíme sa však aj strečingové cviky, posilňovacie cviky s vlastnou váhou, koordináciu pohybov, uvedomovanie si ťažiska a mnohé iné. Nemusíte sa však báť, vždy dohliadam na bezpečnosť všetkých cvičencov. Naše pravidlo znie: „Každý skúša len to, na čo má a na čo si trúfa“. U nás je vždy prvoradá bezpečnosť cvičencov. Možno sa pýtate, aký je zmysel tohto športu. Nedá sa to vysvetliť slovami. Mne osobne dáva Parkour pocit voľnosti, slobody. Tam kde vy vidíte prekážky, ja vidím cestu. Myslíte si, že je to nebezpečné, ale radšej nech deti, možno aj vaše,  trénujú so mnou v telocvični  na mäkkom, pod dozorom ako by mali trénovať vonku sami. Určite žiadnemu z detí neuškodí tento rozvoj pohybových schopností.

   Na záver ešte niečo o mne, kto sa k vám prihovoril. Volám sa Peter Kováč, ale každý ma pozná pod prezývkou „Jamal“. Mám 19 rokov a som nadšenec adrenalínových športov. Už som ich zopár skúšal: cyklotrial, skateboarding, in-line skating, parkour a breakdance. Každý ma považuje za vedúceho týchto krúžkov, ale to určite nie som. Dohliadam na bezpečnosť cvičencov, učím ich nové triky, pomáham, vysvetľujem, ale často aj oni mňa niečo naučia, alebo ma inšpirujú. Možno sa pýtate, či ma to baví, či sa mi chce, alebo prečo to robím. Dôvod je jasný. Ja som nikdy nepoznal nikoho, kto by mi v týchto športoch pomohol, s kým by som trénoval. Preto som sa rozhodol propagovať tieto športy aj v našej obci a pomáhať mladým ľuďom, ktorí to chcú taktiež skúsiť. Je to fantastický pocit, keď vidíte, ako sa aj druhí, čiastočne aj vďaka vašej pomoci zlepšujú a postupujú v cvičení. Ešte spomeniem, že nás môžete vidieť vystupovať na rôznych podujatiach obce – detský karneval, mládežnícke diskotéky a pod.

     Na záver by som chcel v mene nás všetkých nadšencov adrenalínových športov poďakovať za  pomoc a podporu riaditeľke školy Mgr. Márii Kollárovej, starostke obce Ing. Anne Sýkorovej a p. Anne Urbanovskej, ktoré nám umožňujú možnosť tréningov v obecných a školských zariadeniach. V prípade, že sme u ďalších mladých ľudí vzbudili záujem o tieto športy, uvádzam internetové stránky, na ktorých sa dozviete viac (prípadne sa obráťte priamo na mňa).

www.parkour.sk, www.bboy.org

                                                                                                        Peter „ JAMAL“ Kováč


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka