Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Jánske ohne

Pálenie Janských ohňov

1. jún 2014 sa na Tenisových kurtoch vo Svinnej konal druhý ročník pálenia Janských ohňov. Skupinka ľudí ( Spolok dobrej zábavy ), sa po úspechu v predošlom roku rozhodla oživiť staré tradície a na voľnú sobotu usporiadať túto akciu.

Pálením Janských ohňov sa v tradičnej kultúre oslavoval letný slnovrat, no a v kresťanskej kultúre sa takto spomína na svätca Jána Krstiteľa.  V minulosti ľudia tejto noci pripisovali čarovnú moc a hlavne bylinkám nazbieraným v túto noc, pripisovali čarovné účinky. No a samotný oheň symbolizuje slnko a jeho pohyb po oblohe, pretože v tento deň  je slnko na oblohe najdlhšie. Ľudia pri ohňoch spievali a tešili sa z najdlhšieho dňa. Tieto ohne sa pálievali na vyvýšených miestach, alebo na miestach známych, tradičných.

My sme si spolu s kamarátmi a všetkými zúčastnenými zaspievali s kapelou pri ohni, každý podľa svojho gusta. Hralo sa do neskorých nočných hodín. Nechýbalo ani občerstvenie a opekanie špekačiek na sprievodných ohniskách. Hlavnú vatru zapaľoval najstarší zúčastnený občan p. KYSELICA L.

Akcia sa vydarila a myslím, že každý odchádzal domov spokojný. Tešíme sa na nasledujúci ročník.

Srdečná vďaka patrí kamarátovi KYSELICOVI  Milanovi, ktorý nám spoločne s kapelou COMEBACK predviedol svoje umenie v hre na akordeóne. No a ďakujem aj zástupcom DHZ, a hlavne predsedovi, ktorí strážili, aby sa nechytilo horieť blízke okolie. Napokon vďaka mojej rodine a rodine Nagyovej, ktorý mi pomohli so samotnou prípravou a organizovaním úspešnej akcie.

 

Ing. BELEJ M.


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka