Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Mesiac knihy

Marec v knižnici

       Marec mesiac knihy sme si aj v tomto roku priblížili návštevami žiakov našej ZŠ s MŠ.

        Ako prví boli na rade naši škôlkari. Po krátkom úvodnom slove a zodpovedaní množstva zvedavých otázok maličkých návštevníkov, som  ich pozornosť obrátila na knihy. Deti zaujali hlavne knihy s veľkým množstvom  obrázkov - najmä  knihy so zvieratkami  a princeznami. Páčilo sa im, že si mohli sami  prezerať  a listovať  v knihách, ktoré si vybrali.  Objavili aj také knihy,  ako majú v škôlke – z ktorých im pani učiteľky pravidelne čítavajú. Mali možnosť pohybovať sa po celej knižnici, pričom ich veľmi zaujal portrét kňaza, prekladateľa a básnika  – predstaviteľa katolíckej moderny,  Jána Harantu, ktorý pôsobil dvadsať rokov v našej obci ako správca farnosti. 

       Po týždni sa v priestoroch knižnice vystriedali takmer všetky triedy tentoraz žiakov základnej školy (okrem deviatkov – učili sa na monitor). Návštevy boli zamerané hlavne na knižnično –informačné služby. Nenásilnou formou sme besedovali o knihách, možnosti zápisu, podmienkach pre čitateľov, možnosti poskytovania výpožičiek a pod.

       Na vlastnej koži si mohli žiaci vyskúšať, či sa skutočne vedia v knižnici orientovať a nájsť určenú knihu. Pani učiteľka Kutišová pripravila malú mini súťaž zameranú práve na túto činnosť. V niektorých prípadoch sme sa veru aj nasmiali, lebo niektorí jedinci mali problém dané knihy nájsť.

       Ďalším pozitívom pre mňa bol krok druhej učiteľky slovenského jazyka  pani Bakytovej, ktorá skonštatovala, že žiaci majú veľké nedostatky  v plynulom čítaní. Z toho dôvodu zaviedla pre všetky triedy, v ktorých učí SJ, povinnosť viesť si čitateľský denník – prečítať aspoň dve – tri knihy do konca školského roka. Nakoľko v knižnici je dostatok kníh, majú z čoho čerpať podľa vlastného výberu a záujmu.

       V spolupráci s učiteľkou prvého stupňa pani Malecovou každoročne pripravujme čitateľskú súťaž, v ktorej je päť najlepšie spracovaných čitateľských denníkov ocenených. Vyhodnotenie súťaže je pri odovzdávaní vysvedčení a víťazi sú obdarovaný peknou knižkou, ktorú venuje Obec Svinná – obecná knižnica. Na týchto deťoch potom aj v neskoršom veku vidno, že čítať vedia a hlavne chcú.

       Aj takýmito formami sa snažíme vrátiť knihy späť do detských rúk. Či sa nám to podarí, ukáže čas.                                                                                      

                                                                                                     Agnesa Kováčová

                                                                                                   vedúca obecnej knižnice

                                                                                                     


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka