Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Z histórie svinnianskeho spevokolu

Z histórie svinnianskeho spevokolu

    V kultúrno-spoločenskom živote obce Svinná patrí popredné miesto zmiešanému speváckemu zboru. Od roku 1986 pôsobí pod vedením dirigentky p. Janky Mikulčíkovej, učiteľky základnej umeleckej školy.
    Z histórie zborového spevu vo Svinnej treba spomenúť, že jeho začiatky spadajú do druhej polovice 50-tych rokov minulého storočia, keď bol občanmi obce zakúpený nový organ. Vtedajší organista p. Šinský zhromaždil zopár žien a mužov, ktorí nacvičili niekoľko zborových piesní a obohatili tak bohoslužby počas sviatkov (Vianoc, Veľkej Noci, Hodov...). V dirigovaní tohto zboru sa vystriedali ďalší organisti: p. Kopecký, Púčik a najmä MUDr. Harinek.
     Najväčšiu zásluhu na rozvoji a raste zborového spevu má však terajšia dirigentka p. Janka Mikulčíková, ktorá ako absolventka pražského konzervatória začala pôsobiť v miestnej hudobnej škole v roku 197?. Okrem vyučovania v škole sa zamerala aj na zborový spev najskôr detí a neskôr zhromaždila okolo seba ženy pod hlavičkou SZŠ. S detským zborom za zúčastnila viacerých prehliadok a súťaží v krajských i celoslovenských kolách.
Okrem detského a ženského zboru sa udržiaval v obci i mužský chrámový zbor, ktorý pod vedením organistu spieval napr. pašie.
    Musíme si však uvedomiť, že sa nachádzame v období konca rokov 1970 a na začiatku rokov 80-tych, keď náboženský život bol z pohľadu vtedajšej vládnej moci nežiadúci a trpený iba v minimálnom rozsahu. Účinkovanie ženského a detského zboru bolo v chráme nemysliteľné, a ešte ťažšie si bolo predstaviť, aby chrámový zbor viedla učiteľka. Cez tieto problémy dirigentka Janka snila o tom, že raz bude dirigovať zmiešaný zbor.
     Až príchod mladého kňaza vdp. Jozefa Dvorského, ktorý nastúpil do farnosti v roku 1986 inicioval vznik zboru a p. dirigentku posmelil v jej záujme o zborový spev. A tak 24.októbra 1986 sa spevokol prvý krát zišiel v byte dirigentky, aby začali s nácvikom zborových piesní pre vianočné obdobie. Na Štedrý večer mal zbor premiéru. Z jeho účinkovania mala radosť nielen dirigentka a členovia zboru, ale i všetci účastníci bohoslužieb. V tejto činnosti zbor pokračoval i v nasledujúcom roku, pripravili sa na Veľkú Noc, zaobstarávali zborové skladby, ktoré sa ručne opisovali, keďže bolo zakázané akékoľvek rozmnožovanie písomností. I cez tieto ťažkosti rástla úroveň i repertoár zboru. V tomto období nám veľmi pomohol prof. Olos, dirigent chrámového zboru v Ružomberku. Jeho zbor organizoval pravidelné koncerty, ktoré sme navštevovali.
Hoci v totalite nebolo pre rast a rozvoj akejkoľvek duchovnej činnosti pochopenie, v našej obci vďaka osobnosti kňaza, ktorého si vážili aj vtedajší predstavitelia obce, nikto nebránil činnosti a každý toleroval aj to, že zbor viedla učiteľka, ktorá bola síce nevidiaca, ale že ju nevidia sa tvárili aj tí, ktorí jej mohli znepríjemniť a strpčiť život. V spomienkach sa vraciam do roku 1988, keď na Silvestra sa o polnoci stretli na pozvanie p. farára všetci predstavitelia obce, vrátane predsedu strany NF, MNV a ostatných funkcionárov. Bola to už asi predzvesť jari 1989. Toto bolo obdobie, kedy sme zaznamenali značný rozmach v našej činnosti. Prejavilo sa to na repertoári zboru, s neobyčajným pohnutím sme v kostole spievali chrámovú hymnu „ Bože čos ráčil“, ktorá bola mnohé roky zakázaná. V tomto období sme získali dostatok materiálov pre zborový spev a nadviazali sme spoluprácu so speváckym zborom v Ilave.
    Pri zorganizovaní púte do Rakúskeho Mariazellu sme mali možnosť účinkovať a zábery z tohto vystúpenia vysielala aj rakúska televízia. Nasledovalo snáď najplodnejšie obdobie nášho zboru. S úspechom sme vystupovali doma i v zahraničí. Zúčastnili sme sa na odhalení pomníka A. Hlinku v Ilave, púte na Skalku, kde sme spoluúčinkovali s trenčianskym a ilavským zborom. Vystupovali sme i v okolitých obciach - V. Hradnej, Motešiciach, Neporadzi, Dubodieli, Soblahove, na pútnických miestach v Šaštíne, Dubnici nad Váhom, Martine. Príležitosťou na prezentáciu zboru bolo odhalenie pamätnej tabule prof. J. Harantu v roku 1993, birmovky, ale aj trojo primícií našich rodákov vdp. Čerňanského, Kobydu a Brachtýra. Okrem týchto cirkevných slávností sme pravidelne účinkovali na všetkých kultúrno-spoločenských podujatiach organizovaných v obci a okolí. Využili sme i pozvanie z Poľska a 3x sme sa zúčastnili púte do Tropie v Poľsku, ktoré je spojené so životom sv. Andreja-Svorada. I tu v zahraničí sme sa snažili dôstojne reprezentovať nielen náš zbor, ale aj obec a celé Slovensko.
     V 90-tych rokoch sme pomerne často vystupovali na mariánskych pobožnostiach v Drietome, Ilave, Hornom Sŕní, Rybanoch, Hornej Súči. V tomto období sme sa začali spolu s dirigentkou ako zbor podieľať na pohrebných obradoch spoluobčanov, a tak sa dôstojne rozlúčiť s tými, ktorí opúšťajú naše rady. Bohužiaľ vzhľadom na pribúdajúce roky roky takéto straty postihli i náš zbor a živo spomíname na zosnulých členov Páleníka, Vavru, Galkovú, Vavrovú, vďaka im za ich obetavosť.
     Zborový spev v rôznych formách, prevedeniach vždy patril ku životu obce Svinná a skoro 50 rokov obohacuje o umelecký zážitok poslucháčov doma i na okolí. Spievame tak, aby sme svojou činnosťou potešili tých, ktorí nás počúvajú a chválili Boha a jeho svätých. Veríme, že táto pekná tradícia sa v obci udrží i do budúcnosti, čoho predpokladom je činnosť detského i mládežníckeho zboru. Im prajeme veľa ochoty, úspechov a velebných zborových melódií.

                                                                                                                                     Ľ. Kyselica


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka