Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Vianočné obdobie

Kultúrne podujatia v závere roka

Predvianočnú naháňačku, upratovanie, pečenie, chystanie všakovakých potrebností a zbytočností, bez ktorých by tento rok opäť neprišli Vianoce, obohatilo niekoľko v tomto čase sa konajúcich podujatí v našej obci.

Príchod zimy a začiatok adventu tento rok neodštartovala Katarínska zábava, zato sv. Mikuláš prišiel medzi malých spoluobčiankov tak, ako sa patrí, s posilou anjelov a nezbedného čerta.

Žiaci ZŠ so svojimi pedagógmi v predvianočnej nálade vytvorili množstvo drobností, ktorých kúpou počas Vianočných trhov vo vestibule ZŠ sme mohli potešiť nielen seba, ale aj samotných tvorcov - naše deti. Trhy boli v piatok (17.12.) - posledný deň presunuté do KD a obohatené o voňavý bezalkoholový aj dospelácky punč. Predaj bol založený na dobrovoľnom finančnom príspevku, ktorý bol venovaný na nákup materiálu pre výrobu ďalších zaujímavých dekorácií.

Nevšedné chvíle blížiacich sa sviatkov nám počas Vianočnej akadémie spríjemnili spevom, hudbou, tancom, hovoreným slovom a scénkami deti ZŠ s MŠ a ZUŠ pod vedením svojich učiteľov.

Zhodnotenie akadémie očami žiakov si môžete prečítať na webstránke školy:

http://zivaskola.edupage.org/text/?text=kruzky/34664&subpage=2

Sprievodným podujatím jarmoku a akadémie bola Výstava Betlehemov a vianočných dekorácii, ktorá umocnila atmosféru blížiacich sa sviatkov.
Nedeľné popoludnie 19.12., naozaj už len pár dní pred Štedrým dňom, mala osobitný koncert ZUŠ vo Svinnej. Vo Vianočných variáciách nám žiaci zatancovali a zahrali známe piesne z filmov a melódie spájajúce sa so zimou. V pestrej skladbe programu sme mohli pozorovať ako sa pod rukami pedagógov zdokonaľuje talent našich detí od najmenších škôlkarov až po takmer profesionálne vystúpenia najstarších.
Radostnú zvesť Narodenia Pána prinášali v predvečer tohto sviatku do celej obce koledníci zložení zo Zboru sv. Cecílie a priateľov. Zastavili sa vo viacerých rodinách, aby povinšovali zdravie, šťastie a veľa Božích milostí do nadchádzajúceho roku. Finančnú odmenu, ktorú vyspievali, tento rok neposlali na Dobrú novinu do Afriky, ale rozhodli sa pomôcť rovnako blížnemu, ale viac bližšiemu – nášmu bohoslovcovi Michalovi.


Po niekoľkých rokoch Vladom Kopeckým obnovená Jasličková pobožnosť na prvý sviatok vianočný spojila rodičov s deťmi a spoločne tak vytvorili ukážku o tom, aké dary by priniesli narodenému Jezuliatku dnes.
Vyvrcholením Vianočných podujatí bol koncert Vianočné pastorále iniciovaný MoMS - p.Illéšovou. Každoročne sa v ňom predstavia rôzni „umelci“ spätí s našou obcou. Krátkymi vinšovačkami nás privítali deti pripravujúce sa na 1.sv. prijímanie. Mládežnícky Zbor sv. Cecílie v tradičnej kvalite zaspieval prerobené pôvodne anglické piesne Pokoj Vám a Čas Vianoc. Dominik Sirný svoje spevácke vystúpenie obohatil o prózu „Ján, syn Zebedejov“. Koledy v ľudovom prevedení s vystriedaním rôznych nástrojov uviedlo zoskupenie Vladimír a Peter Kopeckí, p. A. Ďuriš a p. V. Šípka. Nevšedným hudobným zážitkom boli latinské Rorate Coeli, Salve Regina a koleda Zaspal bača náš v podaní a capella kvarteta – Marek Ševčík, Martin Furdan, Peter Podstvek a Tomáš Kyselica. Zlatý soprán Ingrid Ondruškovej brilantne dopĺňal bas Tomáša Kyselicu a ich podanie piesní Panis Angelicus a Pie Jesu bolo nádherným zakončením koncertu.

                                        

 


V obci so sotva 1600 obyvateľmi sa dá vďaka zápalu a ochote šikovných ľudí vytvoriť naozaj rôznorodá kultúrna ponuka. Stačí si len vybrať!

 

Ing. Zuzana Murínová

predseda komisie pre kultúru, šport a školstvo

(autori fotiek: K.Páleníková a P.Podstavek)


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka