Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Zaujímavosti

Mapa Bánovského panstva, kde patrila aj Svinná-Szvinna


 

Živelné pohromy, nehody

O živelných pohromách v dávnej minulosti sa žiaľ nezachovali žiadne písomné a ani ústne záznamy a tak môžeme uviesť len tie, ktoré sú známe v XX. storočí.
V júli 1905 sa asi 1 km od železničnej stanice Svinná smerom na Jastrabie zrazil traťový vozík s nákladným vlakom. Vykoľajilo sa šesť nákladných vozňov a aj traťový vozík. Nikto nebol zranený.
V roku 1914 otriasol obcou veľký požiar tehelne. Od zlosti ju zapálili talianski robotníci pretože nemali odbyt. Tehelňa celá zhorela.
V júli 1919 bola v obci veľká povodeň. Priamo v stanici narazil osobný vlak na stojaci nákladný vlak, pričom zahynul vlakvedúci František Hradil. Päť cestujúcich bolo ľahko zranených, päť vozňov bolo zdemolovaných a rovnaký počet vykoľajených. Bola porušená aj trať. Doprava bola na dva dni prerušená- Veľká povodeň postihla obec v roku 1921, kedy spadli aj domy občanov Zaťku, Lukáča, Schuberta, Rosinského a Brachtýra. V roku 1925 zhorela gátrová parná píla majiteľa Holubára, ktorá stála vedľa domu Antona Dovičina a vykonávala práce pre majiteľov lesa.
V tom istom roku sa odohrala dramatická udalosť na železničnej trati. Našťastie bez následkov. Zo súpravy sa uvoľnili 2 vozne a šli samospádom smerom na Bánovce. Za nimi sa vydal vlakový stroj, ktorý neustálym pískaním upozorňoval robotníkov na trati, ale aj povozy a chodcov na prechodoch na nebezpečenstvo. Našťastie sa im vyhla aj motorová drezina v Ozorovciach, ktorá išla oproti. Vozne zastavili až za Bánovcami v miernom stúpaní. Podobná situácia sa odohrala aj v roku 1928, kedy sa uvoľnilo 5 vozňov. Situáciu navyše komplikoval silný lejak.
V roku 1931 postihla obec snehová víchrica, ktorá trvala bezmála desať hodín. Nahromadili sa vysoké záveje, sneh sa nahrnul aj na koľajnice a vykoľajilo sa 6 vagónov na uhlie.
V roku 1934 sa vykoľajilo päť vagónov s robotníkmi a to tak, že po zabrzdení lokomotívy zadné vozne tlačili súpravu zotrvačnosťou. Pri nehode sa ľahko zranilo sedem osôb.
V roku 1937 obcou otriasli dve samovraždy hodením sa pod idúci vlak . Odvtedy, našťastie, nastalo dlhé obdobie bez železničnej nehody až do roku 1963, kedy sa vykoľajili železničné vozidlá.
V lete 1942 sa obcou prehnala víchrica, ktorá mala takú intenzitu, že odviala z polí "hrste" a poškodila aj strechy Jozefa Vavru a Vincenta Riedla.
V júni 1953 bola vo Svinnej veľká povodeň, kedy mohutnému náporu vody neodolal ani most cez potok Svinnica. V roku 1961 postihli obec dažde, krupobitie a s tým spojené záplavy chotára s rozsiahlymi škodami nad 200 tisíc Kčs. Naopak, v roku 1976 postihlo obec dlhotrvajúce sucho, takže požiarnici museli zavlažovať hadicami a striekačkami pozemky Štátneho majetku. Vtedy sa na poliach vystriedalo 28 členov požiarnej ochrany.

Požiare :
Pokojný život obce narušilo niekoľko požiarov a to v roku 1930 v osade Ihličie, v roku 1933 požiare rodinných objektov Eduarda Hertla a Jozefa Mokráňa, v roku 1945 zhoreli stodoly majiteľov Gallu a Zajačka, v roku 1946 stodola Pavla Adamoviča a o rok neskôr rovnaký objekt Michala Rešetku. V roku 1953 zhorela chalupa jána Lobotku a o tri roky neskôr Augustína Čierneho. V roku 1966 to bol požiar rodinného domu Františka Lobotku, ktorý zapáli blesk.
V roku 1940 horeli stohy slamy a v roku 1967 sa vznietilo obilie od iskier lokomotívy vedľa trate. Po vystúpení bratislavských umelcov dňa 16.11.1974 asi o 23.hodine vznikol požiar na javisku kultúrneho domu, ktorý poškodil zariadenie javiska kinosály, najmä oponu, plátno na premietanie filmov a hudobné nástroje uskladnené na javisku. Kým prišli hasiči z Trenčína, požiar sa snažili lokalizovať miestni občania, ktorí nosili vedrami vodu z potoka. Ich zásluhou nebola škoda rozsiahlejšia.

Snehové kalamity :
Škody narobili aj snehové kalamity. 13.- 15.2.1929 prišli celodenné sneženie a snehová víchrica, ktorá zaviala železničnú trať. Záveje dosahovali výšku až dva metre. V závejoch uviazli nákladné vlaky i osobný vlak. Trať museli sústavne uvoľňovať pomocné stroje a množstvo ľudí, vlaky meškali viac než 5 hodín.
V roku 1971 napadlo toľko snehu, že spadla strecha výkupu obilia a o 10 rokov neskôr veľké množstvo mokrého snehu spôsobilo poškodenie 6 striech, pričom najväčšie škody vznikli na domoch Cyrila Páleníka a Pavla Kachlára. V januári 1987 trvala snehová kalamita 2 dni a pomerne vážne ochromila dopravu a činnosť niektorých prevádzok.


 

Počet obyvateľov vo vojnových rokoch

V rokoch 1939 až 1945 žilo vo Svinnej 1063 obyvateľov. Bývali v 220 domoch.
Dnes máme skoro trojnásobok počtu rodinných domov a nie malý počet bytových, no v obci žile len cca 1500 obyvateľov. Čiže iba o 50 % viac ako vo vojnových rokoch.

                                                                                                                         (zdroj UPN)

 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka