Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Zbor sv. Cecílie

Myslím, že na svete sú dve skupiny ľudí: jedni si ku koncu života uvedomujú, že iba prežívali, a tí druhí - žijú naplno. My patríme k tej druhej. Škola, práca a iné povinnosti nám nebránia v tom, aby sme robili, čo nás baví. Stačí iba malá miestnosť (niekedy si vystačíme aj s tou-ktorou obývačkou), no na druhej strane treba mať chuť a odhodlanie, zariadiť si čas (ako základné podmienky každej aktivity), ale aj štipku talentu a zaiste hudobný nástroj.

Čo (kto) vlastne sme?
Ak si viete predstaviť niečo medzi kapelou a zborom, tak to presne sme. Zopár hudobníkov, ktorí obsluhujú nástroje, akými sú napríklad klávesy, gitara, flauta, perkusie ai. a k tomu majitelia dobrých hlasov, ktorým nerobí problém spievať kedykoľvek, kdekoľvek, čokoľvek, a to i viachlasne. Nechcem však, aby sme vo vašich očiach tvorili skupinu 20-30 uniformne oblečených ľudí, s partitúrou v rukách a dirigentom na čele. Momentálny stav sa pohybuje v počte 4 až 12 hudobníkov a spevákov.
Odkiaľ názov Zbor sv. Cecílie? Väčšina hudobných telies prijíma nejaký názov. My sme si do nášho názvu zvolili práve svätú Cecíliu. Táto osobnostne silná žena bola totiž ustanovená za patrónku spevákov a hudobníkov, a to predsa sme.
Našou snahou je zvýšenie kvality, ktorá je však podmienená kvalitnejším technickým vybavením, na ktoré ako vždy a všade nie je dostatok finančných prostriedkov.

Z histórie
Mládežnícke zbory vo Svinnej už vystriedali nielen vedúcich, ale aj „zboristov“. Deti vyrástli na dospelých ľudí, ktorí si už založili vlastné rodiny... (mládežnícky zbor vznikol z podnetu saleziána, dnes už kanonika vdp. J. Dvorského r. 1980? – Marika Rosová, Blanka Ježíková, Klára Tomášiková, momentálne Majo + Kačena a vždy spoluúčastná Janka Mikulčíková).
Aktuálna zostava sa spolu schádza približne 3 roky. Impulzom na opätovné založenie rozpadnuvšieho detského speváckeho zboru, tentokrát však už vekom starších nadšencov, bola svadba jedného z nás - Mareka Balaja, ktorý už žiaľ nie je medzi nami...

Aktivity
Fakt, že počet takýchto telies klesá, dokazuje naše pôsobenie nielen vo Svinnej na nedeľných svätých omšiach, príležitostne na výročia aj v pracovný deň, ale aj v okolitých dedinách. Takto sme boli pozvaní oživiť svadobné obrady spojené so svätou omšou a prvé sväté prijímanie do Prús, Horňan, či Motešíc. Ďakujeme všetkým, ktorí napomohli k tomu, že sme tam mohli byť, „otestovať si“ akustiku iných kostolov a to najdôležitejšie, hlásať aj tam pravdivosť textov, ktoré žijeme.
Medzi naše spoločné voľnočasové aktivity patrí najmä už tradičná účasť na stretnutiach mládeže - diecézne „stretká“ v Nitre (2002) a vo Svinnej (2004) a stretnutie mladých On je živý, ktoré každoročne na prelome januára a februára poriada v Púchove komunita Emanuel, púte do Višňového, na Skalku a festivaly Lumen Trnava, Maják Dubnica, najviac sa však osvedčil gospelový festival Verím Pane v Námestove. Sú to miesta, kde človek načerpá mnoho síl, duchovne sa povzbudí, zabaví a nechá sa inšpirovať. Nemožno odtiaľ odísť inak, ako s úsmevom na tvári a s pocitom pravého šťastia v srdci. Podobné pocity prežívame aj na Štedrý večer, kedy chodievame koledovať až do polnočnej sv. omše. Veríme, že úsmev na tvári zanechávame aj v domovoch, ktoré navštívime.

A prečo práve cirkevný zbor?
Nuž, spievame, lebo nás to baví a spievame Bohu, lebo Ho máme radi. Snažíme sa priblížiť ľuďom Božie slovo inak – hudbou, pre hlbšie zamyslenie sa pri konaní bohoslužieb. Náš nebeský Otec sa z toho určite poteší, veď sme Jeho deti, jedna rodina. My sa zase spevom a hrou radujeme, že môžeme naše dary a talenty od Neho takto využiť. To je snáď tá najkrajšia radosť na svete!
Ak nás niekto chápe, cíti to, čo my a má potrebu sa k nám pridať, dvere sú otvorené pre každého.

                                                                                                                           K. Páleníková


 

Zbor sv. Cecílie

Nácvik

Nácvik

Nácvik

Nácvik

Sv. omša

Sv. omša

Po 1.sv.prijímaní 2007 (chýba P.Podstavek a T.Kyselica)

Po 1.sv.prijímaní 2007 (chýba P.Podstavek a T.Kyselica)


 
 

 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka